Страхування в аграрному секторі
Кожен підприємець, крім прогнозування своїх витрат і прибутків, рано чи пізно стикається з необхідністю прогнозування можливих ризиків і інших негативних чинників, які можуть поставити під загрозу існування всього бізнесу. Саме тут на допомогу бізнесу і може прийти страхування.
Особливо актуальною тема страхування є для представників сфери агробізнесу, який серед стандартного набору ризиків, притаманних кожному бізнесу, містить безліч специфічних: зміна кліматичних умов, несприятливі погодні умови і явища, шкідники та хвороби, поганий урожай тощо.
Агрострахування – це механізм управління всіма сільськогосподарськими ризиками, який забезпечує часткову або повну компенсацію суб'єкту господарювання втрат через негативний вплив погоди та природних ризиків.
Сьогодні страхові компанії пропонують безліч варіантів страхування від різних типів ризиків і чимало вигідних пропозицій зі страхування агробізнесу.
Українські страхові компанії пропонують агробізнесу найрізноманітніші види страхування: страхування майбутніх урожаїв (на випадок урагану, бурі, посухи, повеней, заморозків, хвороб рослин тощо), тварин (на випадок загибелі тварин, їх крадіжки, хвороб, нещасних випадків), сільськогосподарської техніки та іншого майна (на випадок пошкодження, втрати, знищення і т. ін.).
Отже, аграрії мають широкий спектр пропозицій вибору страхування, страхових випадків і страхових установ.
Чи є привабливим агрострахування в Україні?
На перший погляд однозначно так, все здається дуже привабливим і прогнозованим – агробізнес несе багато ризиків і потребує страхового захисту від настання негативних наслідків, тобто існує попит на такі послуги, відповідно, і страхові компанії не мають бути обділені клієнтами, які займаються агробізнесом.
Однак, як показує практика, аграрії не поспішають звертатися до страхових компаній, і на це є певні причини.
По-перше, негативний попередній досвід роботи зі страховими компаніями. Безліч людей в Україні стикалися з ситуаціями, коли з тих чи інших причин не могли отримати страхові виплати, що в підсумку сформувало у населення дещо негативне ставлення до страхових компаній і спричинило недовіру.
По-друге, невеликі страхові виплати на випадок настання негативних подій. Варто відзначити, що страхування в аграрному секторі є недешевим задоволенням, а розмір страхових виплат не покриває збитків. Крім того, з огляду на досить невелику ймовірність настання страхового випадку, агробізнес не поспішає страхуватися, а намагається мінімізувати власні ризики.
По-третє, складність отримання страхових виплат. Непоодинокі випадки, коли аграрії стикаються зі складними бюрократичними процедурами при отриманні страхових виплат, а саме: доведення настання страхового випадку, обґрунтування розміру страхових виплат і т. ін. У такому разі виявляються як бізнес-інтереси страхової компанії, яка хоче мінімізувати страхову виплату та відповідно зберегти свої активи, так і інтереси аграріїв, які прагнуть отримати грошову компенсацію за збитки.
Як ефективно застрахувати агробізнес?
Перш за все, слід проаналізувати власний бізнес і спрогнозувати можливість настання тих чи інших негативних подій (страхових випадків), які мають найбільшу ймовірність настання.
Потім всі виявлені ризики (негативні події) умовно розділити на дві групи: 1) ризики, які можливо мінімізувати самостійно; 2) ризики, настання яких принесе найбільші втрати і їх не можна мінімізувати самостійно.
Саме друга група ризиків і потребуватиме страхування.
Наступним кроком стане вибір страхової компанії і укладання договору страхування.
Для того щоб уникнути проблем при отриманні страхових виплат, агробізнесу потрібно приділити достатню увагу репутації страховика і умовам договору страхування.
Основними перевагами аграрного страхування є:
- компенсація збитків завдяки страхуванню дозволяє своєчасно розрахуватися з перерозробниками, постачальниками матеріально-технічних ресурсів та іншими партнерами;
- у разі повної або часткової втрати врожаю є можливість покрити збитки за рахунок страхових виплат;
- агрострахування стимулює використання сучасних технічних та технологічних досягнень, зокрема, застосування надійних засобів захисту врожаю;
- дозволяє повернути взяті в кредит кошти за рахунок страхового відшкодування в разі настання несприятливої події і полегшує доступ сільгоспвиробників до кредитних ресурсів.
Підсумовуючи вищевикладене, можна впевнено сказати, що агрострахування при правильному підході вже сьогодні може стати надійним захистом для агробізнесу і вигідним для страхових компаній. Потенціал цього виду страхування досить значний, оскільки сам агробізнес стрімко розвивається і містить багато ризиків. Для його розвитку страховим компаніям потрібно заручитися підтримкою держави, завойовувати довіру аграріїв і відповідати їх потребам.
Артеменко Юлія,
економістка ТОВ АБА «АСТРА»