Notice: Undefined index: intro in /home/astra/public_html/includes/services/news/class.News.php on line 295
Аграрії України: виживання та допомога ЗСУ - Новини | Агробудівельний альянс “Астра”
×

Пошук по каталогу

UA RU
Розгорнути категорії і фільтри

Аграрії України: виживання та допомога ЗСУ

Ігор Губарєв, генеральний директор Агробудівельного Альянсу «Астра»

Перші дні війни: команда, компанія, ринок

24 лютого 2022 року Україна прокинулася від страшних та гучних вибухів. Ранок видався недобрим, почалася війна. Вже о 7-й ранку усе керівництво компанії АБА «Астра» обговорювало план дій на найближчі години. План був простий — рятувати працівників та їхні родини. Ті, хто працював віддалено, отримали змогу забрати сім’ю та відвезти її у безпечне місце. Ті, хто потребував допомоги чи поради, писали в спільний телеграм чат. Всі допомагали всім. Це була мить єднання, але й великого розпачу.

Родини багатьох працівників терміново виїжджали до Угорщини, де їх зустрічали та розміщували співробітники Будапештського офісу компанії. Про це потурбувались наші угорські засновники, за що ми їм щиро вдячні. Корпоративний телеграм розривався від повідомлень: куди і якою дорогою їхати, де заправитись, що робити з простроченими документами, як бути з домашніми улюбленцями. І все це під звуки сирен, вибухів та страшних повідомлень щодо просування ворога. Часу на роздуми майже не було.

Колектив компанії АБА «Астра», 2023 рік

Коли нарешті всі були в безпеці, настала черга рятувати бізнес. Це був понеділок, четвертий день війни. Ми евакуювали техніку з виставкових майданчиків та господарств; розділили на частини та вивезли у віддалені від фронту міста великий склад запчастин на 7 мільйонів євро; вилучили всі склади з філій Харкова, Сум та Миколаєва. Як нам все це вдалося окремо описувати не будемо — власне, більшість бізнесів в Україні зіткнулись з подібним з перших же днів вторгнення.

Ринок, бізнес і, зрештою, вся країна виявились не готові до нової реальності, до хаосу та паніки, які панували в перші дні й тижні війни. Це призвело до болісних втрат.

Окремий клопіт отримали з вантажем зрошувальних систем в порту Одеси. 16 контейнерів приїхали туди за декілька днів до війни і, зрозуміло, застрягли там з моменту вторгнення. Кораблі рф заблокували порт, а потім росіяни почали його бомбардувати. Нам пощастило, вантаж не було пошкоджено і з першим же «вікном» ми відвезли його до Вінниці. До блокади портів, як загарбницької стратегії рф, ми ще повернемось.

Частина нашого бізнесу — це продаж техніки в кредит. Тому, як тільки почалась війна, чимало наших клієнтів зіткнулися з браком коштів для розрахунків — довелося приймати оплату врожаєм. Але ж ми не трейдери! Щоб хоч якось реалізувати збіжжя, довелось зробити безліч розрахунків та перемовин, експортувати врожай та зрештою вийти на фінансовий результат.

Чи можна було заздалегідь підготуватись та діяти ефективніше? Так, напевно. Але ми не вірили в самý можливість великої війни у 21-му столітті в центрі Європи. Як ми тепер бачимо, наш ворог теж в це не вірив й готувався лише до бліцкригу, але бліцкригу не вийшло — вийшла війна на виснаження. Ринок, бізнес і, зрештою, вся країна виявились не готові до нової реальності, до хаосу та паніки, які панували в перші дні й тижні війни. Це призвело до болісних втрат.

19 місяців війни: втрати, зміни, плани

Найболісніша наша втрата — це життя багатьох українців, і цього вже не виправити. Можливо нам вдасться повернути більшість тих, хто виїхав за кордон. Напевно в майбутньому нам вдасться відновити бізнеси та інфраструктуру. Ми тримаємось, але ринок падає.

АБА «Астра» займається продажем та обслуговуванням імпортної сільгосптехніки. Ми бачимо тенденцію — з початку війни щороку ринок падає на 25%. За даними KSE вкрадено, знищено та пошкоджено різноманітної сільгосптехніки на суму майже 4,7 млрд доларів. Відновити такі втрати дуже важко, тому що вони колосальні.

«Зернова угода» припинила своє існування, деякі країни блокують український експорт, рф обстрілює та тероризує дунайські порти, внутрішні ціни на зернові продовжують падати. Експорт агропродукції з України не дотягує до порогового значення у 4 млн тонн на місяць, а це означає тільки одне — фермер зупинив продаж свого врожаю та очікує подальшого розвитку подій, він більше не інвестує. Ми не знаємо, якою ситуація буде в майбутньому, але те, що відбувається зараз — це важка криза.

рф використовує продовольство як засіб шантажу світової спільноти. Щоб перешкодити ворогу здійснити його плани наша держава має знайти альтернативні шляхи експорту агропродукції — більш дешеві та з більшою пропускною здатністю.

Щоб вижити, господарствам доведеться змінюватись: переглянути підходи до ведення бізнесу, скоригувати існуючі бізнес-моделі, інвестувати у підвищення ефективності кожної ланки технологічних процесів. Найскладніше питання, що потребує вирішення — це логістика врожаю. Витрати на 1 тонну експорту зросли у 5 разів! Від 30-40 дол./т до війни до 150-200 дол./т станом на сьогодні. Це не випадковість, це стратегія нашого ворога, який воює з нами і на аграрному фронті.

Аграрний фронт рф відкрила, коли заблокувала шлях для нашого експорту, вкрала частину нашого врожаю та намагається захопити наше місце на світовому ринку продовольства. На додачу до цього рф використовує продовольство як засіб шантажу світової спільноти. Щоб перешкодити ворогу здійснити його плани наша держава має знайти альтернативні шляхи експорту агропродукції — більш дешеві та з більшою пропускною здатністю. Генерал армії США часів Першої світової Джон Першинг якось сказав: «Піхота виграє битви, логістика виграє війни». Це стосується не тільки класичного військового конфлікту, а й конкурентної війни за світовий ринок продовольства.

Майбутнє ми плануємо дуже обережно, але оптимістично. Війна закінчиться нашою Перемогою, в цьому немає сумнівів. Українські виробники, які втримаються та вистоять зараз, отримають унікальне «щеплення» та підвищать власну конкурентоздатність і рентабельність. Завершення війни означатиме відновлення безпечного руху вантажних суден в Чорному морі, а отже нашу аграрну галузь очікує перспективне майбутнє та стрімке зростання. Можливо ми ідеалізуємо, але сьогоднішній досвід показує, що українське зерно здатне впливати на світову політику, стає темою палких дискусій світових можновладців та змушує переглянути усталені політичні звички впливових і не дуже міжнародних організацій.

Зерно — це українська нафта. Але це зерно вирощують щирі та працьовиті українські люди, тож ми маємо подбати про людей, ми маємо підтримати український народ.

Народження проєкту Support Ukrainian People

Війна почалася взимку. В перші дні почали зникати продукти з полиць магазинів, з банкоматів було майже неможливо зняти готівку. Було зрозуміло, що далі буде гірше. Команда АБА «Астра» вирішила зайнятися гуманітарною допомогою. Ми організували доставку 7 великих вантажівок з Німеччини. Ліки, одяг, продукти харчування, засоби гігієни та багато іншого було передано співробітникам Вінницької обласної державної адміністрації, а вони вже розподіляли вантаж туди, де була потреба.

Переживати війну психологічно важко, але подумайте як її переживають ті, хто прикуті до ліжка в холодних лікарських палатах без опалення, без близьких людей поруч та без надії, що хоча б колись в їхньому житті будуть щасливі моменти. Наші лікарі борються за здоров’я своїх пацієнтів, а ми допомагаємо їм робити це в теплі й комфорті. Потужні генератори були передані й встановлені в Оратівській лікарні планового лікування (Вінниччина), в Третій міській лікарні швидкої медичної допомоги (Черкаси), та в Прилуцькій центральній районній лікарні (Чернігівщина). У цьому нам допомогли партнери з компанії AGCO Ukraine та благодійний фонд «МХП — Громаді».

Вихованці Денишівської спеціальної школи Житомирської обласної ради

 

Війна — страшне випробування для всіх, особливо для дітей. Ми дивились їм у вічі, тримали їх за руки й з жахом усвідомлювали: «Якими б ми виросли, якби в нашому дитинстві була війна?» — це страшне питання. Отже ми почали допомагати дітям із Денишівської спеціальної школи Житомирської обласної ради. В цій школі навчаються діти з особливими потребами, думаю, ви розумієте, що це означає. Ми привозили їм теплий одяг, ковдри, іграшки, продукти та різноманітні смаколики. Але найголовніше, що ми могли зробити — це спілкування та емоційна підтримка дітей.

Війна — страшне випробування для всіх, особливо для дітей. Ми дивились їм у вічі, тримали їх за руки й з жахом усвідомлювали: «Якими б ми виросли, якби в нашому дитинстві була війна?» — це страшне питання.

Співчуття й турбота не можуть бути роботою, але реалізувати свою турботу про тих, хто її потребує — це щоденна праця. Можливо, це обов’язок порядної людини, але це точно обов’язок відповідального бізнесу. В цьому році компанії АБА «Астра» виповнилося 25 років. Визначний ювілей, який у мирний час ми б гучно відсвяткували десь у мальовничому місці, але натомість ми створили проєкт, щоб допомагати людям долати незгоди війни. Проєкт, що об’єднав усі наші реалізовані та майбутні благодійні ініціативи ми назвали — Support Ukrainian People. В ньому беруть участь керівники й працівники компанії АБА «Астра», наші партнери і клієнти, фонди, організації, компанії та небайдужі громадяни.

Залишитись осторонь війни неможливо не тому, що вона йде по всій країні, а тому що більше немає місця, куди можна повернутись й сказати: «Тут все так, як було раніше». Зміни вже відбулися, й нам теж слід змінитись, щоб бути у відповідності до нової реальності. Це важко, але це необхідно зробити. Пережити російську навалу, відновитись, стати ще кращими та ще сильнішими — це наша спільна мета. А спільне благо — робота кожного!

Благодійність — це новий спосіб життя, роботи та комунікації

Донати збирають фонди — це їх робота. Донати збирають в Україні та за її межами. Донати збирає великий, національного масштабу, бізнес. Донати збирають маленькі компанії в своїх локаціях. Донати збирають прості громадяни на персональні картки. Донати збирають діти. Донати збирає вся країна.

Єдність людей у їхньому бажанні допомогти Силам Оборони та своїй країні вражає. Багато хто на свій день народження просить замість подарунків донатити на той чи інший збір, отже благодійність стає частиною нашого повсякденного життя.

Благодійність стає необхідністю і для бізнесу. Як ми можемо планувати майбутнє наших компаній, якщо не долучаємось до допомоги тим, хто виборює це майбутнє ціною власного життя? Крім етичних та патріотичних міркувань керівники та маркетологи мають усвідомити, що маркетингові бюджети їхніх компаній можуть стати частиною Бюджета Перемоги. Звучить пафосно та незвично, але сувенірна продукція чи щорічні корпоративи можуть легко перетворитись на дрони, автівки чи такмед для цілого батальйону. І тоді цей батальйон буде діяти набагато успішніше та з меншими втратами.

Крім етичних та патріотичних міркувань керівники та маркетологи мають усвідомити, що маркетингові бюджети їхніх компаній можуть стати частиною Бюджета Перемоги.

Важливо не тільки донатити, а ще й чітко та ясно артикулювати свою позицію — ми підтримуємо Україну та її Сили Оборони. Ця позиція не менш важлива для Перемоги ніж донати, тому що показує усьому світу, що бізнес є на стороні добра й миру, на стороні України. У цій війні немає напівтонів чи компромісів — ми антагоністи з росіянами у всьому. Війська росіян крадуть українське зерно, бо їхні фермери не можуть зібрати нормальний врожай у себе вдома, а українські аграрії не дивлячись ні на що збирають видатний врожай та підтримують ЗСУ.

Аграрна компанія проводить збір для ТРО ЗСУ

На початку війни нам довелося приміряти на себе роль трейдера, тепер ми пробуємо себе в ролі волонтерів та збираємо кошти на допомогу ТРО ЗСУ. До війни багато людей мирних професій і подумати не могли, що опиняться в окопах зі зброєю в руках, але життя розпорядилося інакше. Це і є, власне, частини ТРО. Свого часу багато хто з наших працівників пішов добровольцем на фронт, когось мобілізували до лав ЗСУ пізніше. Як компанія, ми підтримуємо наших колег, які служать, всім необхідним, але з’явилось розуміння, що підтримки потрібно більше.

Передача ТМЦ бійцям окремого батальйону ТРО ЗСУ

 

Допомога в/ч А7329 ТРО ЗСУ стала найбільш комплексним завданням та викликом для АБА «Астра» та проєкту Support Ukrainian People. Я особисто відвідав військових, познайомився та обговорив з ними їхні нагальні потреби — придбання та ремонт транспорту, різноманітне обладнання, дрони, засоби зв’язку. Як з’ясувалося, для належної роботи частини потрібно чимало різноманітного забезпечення. Потрібна сума становить 2 500 000 грн. Внесок АБА «Астра» — 1 000 000 грн. Але цього недостатньо, тому ми вирішили залучити до збору необхідної суми і наших партнерів, і клієнтів, і небайдужих громадян. В організації збору нам допомагає наш партнер БО «Фонд підтримки “Київська Русь”». Щоб стимулювати донаторів ми запустили промо-кампанію для просування збору, створили сторінку для збору донатів, зробили відеоконтент. Також маємо офіційне звернення від командування військової частини та зробимо передачу всього необхідного відкрито та прозоро. Сподіваємося, що в нас все вийде.

До війни багато людей мирних професій і подумати не могли, що опиняться в окопах зі зброєю в руках, але життя розпорядилося інакше. Це і є, власне, частини ТРО.

Ми бачимо статистику найбільших зборів по Україні і вона вражає. Дехто з волонтерів так і не зібрав оголошеної суми, й таких теж чимало. Збір донатів став індустрією з жорсткою конкуренцією, зі своїми лідерами та відчутним об’ємом ринку у грошовому вираженні. Будь-кому, хто вирішив збирати кошти та допомагати Силам Оборони потрібна певна стратегія та активний маркетинг, щоб його почули та долучились. Для нас, як аграрної компанії, це стало фактично маркетинговою стратегією на найближчі роки.

Тривала війна збіднює народ, випробовує його дух та виснажує його сили. Нам потрібно відшукати «друге дихання», зробити боротьбу частиною життя. Тоді кожне нове випробування буде лише кроком уперед, а не вироком. Як казав Вінстон Черчіль: «Успіх — це здатність крокувати від однієї невдачі до іншої, не втрачаючи ентузіазму».

Світ змінився, але ми залишаємось українцями

Подейкують, що ООН потрібно реорганізувати, тому що вона не впоралась зі своїм головним завданням — запобігти великомасштабній війні у Європі та світі. Кажуть, що світова конструкція безпеки зламана та потребує переосмислення. Існує навіть думка, що сама сучасна цивілізація увійшла в епоху глобальних змін і ніхто не знає, куди нас приведуть ці зміни. Можливо це й так. Важливо, що саме українці опинились в самій гущі історичних та трагічних подій. Творити історію — це завдання для мужніх і хоробрих людей, яких скеровує жага свободи та самовираження.

Перед нами стоять серйозні виклики: Перемога у війні, відбудова країни, проведення важливих та болісних реформ, відродження економіки, а головне — повернення наших людей. Ми впораємось з усім цим, хоч як би важко не було. Бути українцем — це бути вільним, а світ змінюють тільки вільні люди!

Ігор Губарєв, генеральний директор Агробудівельного Альянсу «Астра»

Реквізити для збору:

Сторінка для донатів

БО «Фонд підтримки “Київська Русь”» для потреб підрозділу ТРО ЗСУ 7329

ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК», Розрахунковий центр місто Київ

ЄДРПОУ 39427776, МФО 320649

IBAN UA713052990000026007045000577

 

Номер картки для переказів у національній валюті (Приватбанк, UAH)

5169 3305 3053 2487

Дата: 29.09.2023
Залишити заявку на демонстрацію