×

Пошук по каталогу

UA RU
Розгорнути категорії і фільтри

Зернова арифметика: Як на зрошенні отримувати приріст урожаю на 20-40%


Поля «КВС-УКРАЇНА»

Спільно з партнерами, «Агробудівельним альянсом «АСТРА» і Valmont Inc. (виробником систем зрошення під брендом Valley), в рамках Гідротуру Україною ми продовжили вивчати нюанси використання зрошувальних систем у різних регіонах нашої країни.

Цього разу ми в Хмельницькій області, у «кам'яному місті», як його називають місцеві жителі. Так, це Кам'янець-Подільський. Тут розташований завод компанії «КВС-УКРАЇНА». Здавалося б, який зв'язок зі зрошенням? А річ у тім, що в компанії практично 100% полів гібридизації поливаються і розташовані в радіусі 200 км від заводу.

Перш ніж вирушати в дорогу, звертаємося до фахівців сервісу агропогоди «Метео Фарм» з проханням розповісти про погодні нюанси в регіоні. Так, найбільш вологими були травень і червень, коли випало 98,9 мм і 96,4 мм опадів відповідно. Найменшу кількість опадів зафіксовано в січні, квітні та серпні.

Опади в Хмельницькій області в 2020, мм

Що стосується температурних показників, то максимальна температура в Хмельницькій області становила +35,2 °С у серпні.

На заводі «гаряча пора»

На завод «КВС-УКРАЇНА» в Кам'янець-Подільському ми приїхали в «гарячу пору» — під час збору врожаю і доопрацювання кукурудзи. Як правило, цей процес триває з початку вересня до середини жовтня (тобто до перших заморозків), щоб насіння не втратило схожість. Першу чергу заводу було введено в експлуатацію в листопаді 2016 р. Сьогодні виробничі потужності складають 12 тис. т насіння кукурудзи в качанах або 350 тис. посівних одиниць. Також на заводі доопрацьовують насіння зернових культур і ріпаку.

Нас зустрічає керівник відділу виробництва насіння кукурудзи та соняшнику «КВС-УКРАЇНА» Олександр Прус. Усі процеси, починаючи з польового виробництва і до сертифікації насіння, перебувають під його контролем. Він розповідає, що поля з гібридами кукурудзи знаходяться в Хмельницькій, Тернопільській, Вінницькій та Чернівецькій областях. Причому в компанії діє правило: ділянки гібридизації мають бути розташовані в господарствах на відстані не більше 200 км від заводу. Максимально віддалене господарство знаходиться у Вінницькій області на відстані 180 км.


Олександр Прус, керівник відділу виробництва насіння кукурудзи та соняшнику «КВС-УКРАЇНА»

Посуха дісталася й Поділля

Цікавимося в Олександра, невже й цей регіон, традиційно багатий на вологу, також потребує поливу.

«Так, ми знаходимося в зоні, де історично достатньо вологи. Тут років 5-10 тому про зрошення ніхто не чув, складно було говорити з партнерами про запуск такого проєкту. Але за кілька років аграрії зрозуміли, що без цього не можна розвиватися. У цій зоні, за моїми оцінками, не вистачає в середній рік 150 мм вологи, у важкий — ще більше. Але, у принципі, ми можемо й менше полити, дивимося на баланс».

Олександр Прус
керівник відділу виробництва насіння кукурудзи та соняшнику «КВС-УКРАЇНА»

Компанія почала проєкт з впровадження дощувальних машин Valley з компанією АБА «АСТРА» ще п'ять років тому. На той момент у неї не було жодного гектара «під водою». Сьогодні під зрошенням знаходяться 100% земель. Із року в рік компанія нарощує свій земельний банк під ділянками гібридизації, а, відповідно, і під меліорацією. За словами Олександра Пруса, у насінництві зрошення вкрай важливе — без води неможливе отримання стабільного результату та якості насіння.


Поля «КВС-УКРАЇНА»

«Якщо після посіву недостатньо вологи, можна отримати нерівномірні, недружні сходи, складно провести обрив волоті, можуть бути питання щодо синхронізації цвітіння кукурудзи, наповнення зерна. А це позначається на результаті. Таке насіння ми не можемо везти на завод».

Олександр Прус
керівник відділу виробництва насіння кукурудзи та соняшнику «КВС-УКРАЇНА»

 І додає, що на зрошенні можна отримати 20-40% приросту врожаю.

 

 

Перехід на зрошення: економіка

Але перед тим, як переходити на зрошення, Олександр Прус рекомендує аграріям порахувати економіку: кількість земель, сівозміну, сьогоднішні ціни на продукцію, щоб спрогнозувати, як ціни можуть змінитися в майбутньому.

Важливим називає вибір правильного партнера-постачальника техніки. І ставить у приклад співпрацю з АБА «АСТРА». Він зазначає, що компанія надає не тільки обладнання, а й повний супровід. Фахівці виїжджають на місце, аналізують поля, рельєф, доступ до води. Залежно від цього підбирають тип машин, їхню довжину й кількість. Після цього готують проєкт саме для насіннєвого посіву, а це передбачає ряд нюансів, наприклад, ізоляцію полів на відстані 300 м, будівництво всієї інфраструктури і т. д.


Зрошувальна система на полі

Наш співрозмовник підтверджує, що зрошення — досить витратна інвестиція. Сума залежить від багатьох факторів, але ключовим з них є наявність або відсутність необхідної інфраструктури. Потрібно буде повністю будувати водогін із забором води й насосами або тільки підводити до поля дощувальні машини? Перший варіант найбільш витратний і тривалий, оскільки тягне за собою не тільки придбання необхідного устаткування, але й оформлення дозвільних документів.

На питання, чи варто в такому випадку «вплутуватися» в цей процес господарству, у якого є проблеми з інфраструктурою, Олександр Прус відповів, що спочатку керівнику господарства потрібно порахувати, скільки років він збирається працювати на цій землі, чи готовий інвестувати в розвиток бізнесу.

«Зрозуміло, якщо йдеться про десятки кілометрів, щоб подати воду, то це не буде мати ніякого сенсу. Є такі господарства, які готові інвестувати і працювати в цьому напрямку, але не мають водних ресурсів (або вони знаходяться дуже далеко)».

Олександр Прус
керівник відділу виробництва насіння кукурудзи та соняшнику «КВС-УКРАЇНА»

 

 

 

Технологія поливу кукурудзи

Із забезпеченням водою в господарствах, які вирощують кукурудзу для «КВС-УКРАЇНА», проблем немає, оскільки поруч протікає Дністер. Технологія поливу тут добре відпрацьована.

  • Якщо весна суха, то перед посівними роботами обов'язково проводять перший полив полів.
  • Другий — з меншою нормою — у разі потреби здійснюється вже після посіву, щоб гарантовано отримати сходи. Але в цей момент важливо не дати зайвої води, адже перезволоження кореневої системи з часом може призвести до вилягання кукурудзи.
  • Далі рослини поливають під час формування третього листка.
  • Полив перед обривом волоті — це найбільш критичний момент, коли потрібно акумулювати найбільшу кількість вологи у ґрунті.

На перший погляд здається, що все так просто: чотири рази за літо увімкнув дощувальні машини, полив поля відповідно до вже розрахованих норм і спокійно чекаєш збиральної кампанії. Насправді все набагато складніше. Як пояснює Олександр Прус, є таке поняття, як повітряна посуха, яка негативно впливає на розвиток і ріст рослин, призводить до зниження врожайності. Важливо не пропустити цей момент і вчасно дати рослинам вологу. Також необхідно правильно застосовувати агротехніку, використовувати систему збалансованого підживлення і навіть враховувати температуру води, яка надходить з водних шахт.

«Подумайте, що буде з кукурудзою, якщо її полити при температурі повітря +35 °С водою, яка надходить з шахт глибиною 30 м, з температурою 10 °С. У рослин буде стрес і ріст сповільниться. Оптимальна температура води для поливу повинна бути в діапазоні 18-20 °С».

Олександр Прус
керівник відділу виробництва насіння кукурудзи та соняшнику «КВС-УКРАЇНА»

 

 

 

Управління зрошенням

Усі технологічні операції на полях проходять під контролем фахівців «КВС-УКРАЇНА» в тандемі з агрономами господарств. Також компанія почала використовувати програму Valley Scheduling, яка дозволяє управляти дистанційно всім зрошувальним обладнанням, стежити, наскільки рослини забезпечені вологою, коли вимагають поливу.

«Якщо відразу дати підвищену норму води, то вона просто стече на край поля і заб'є ґрунт. На полі з'являться глибокі колії від коліс дощувальних машин. Під час виконання такої технологічної операції, як обрив волоті, кастраційна машина з маленьким радіусом коліс може отримати пошкодження, наприклад, перевернутися. Ось чому так важливо регулярно моніторити зволоженість ґрунту».

Олександр Прус
керівник відділу виробництва насіння кукурудзи та соняшнику «КВС-УКРАЇНА»

 

 


Зрошувальна система Valley

Як пояснив представник Valley Scheduling в Україні Віктор Скрипник, програма є своєрідним навігатором для тих, хто користується поливом. Вона враховує, яка культура посіяна на конкретному полі, яка кількість води потрібно для неї, тип ґрунту, погодні умови (у тому числі показники вітру, адже вітер зі швидкістю понад 5 м/с викликає більше випарів, ніж висока температура), площу поля, яку покриває машина. Усю цю інформацію користувач бачить у режимі реального часу, Тож на підставі цих даних може планувати правильний полив, таким чином ще й економлячи свої фінанси.

На питання про те, наскільки складно опанувати програму, Віктор Скрипник відповів, що агроном, який має базові знання, може сміливо нею користуватися.

«Ми приїжджали на підприємство «КВС-УКРАЇНА» і проводили навчання фахівців, зайнятих у полях, щоб вони могли легко читати програму, розуміти, коли система їх попереджає про дефіцит вологи або її надлишок. Також на початку сезону ми провели аналіз ґрунтів і всю інформацію занесли у програму. Потім протягом усього сезону (залежно від вимог клієнта) періодично здійснюємо візити на поля, щоб у разі якихось відхилень у програмі мати змогу вносити корективи. Зазвичай такі візити ми здійснюємо тричі за сезон».

Віктор Скрипник
представник Valley Scheduling в Україні

Він також додав, що для автоматичного обліку інформації про опади та вологість ґрунту використовується прилад Aqua Trac, що працює в режимі реального часу. Він підключається до всіх зондів і датчиків вологості ґрунту, щоб визначати зволоженість, температуру і засоленість ґрунту. Таким чином повністю нівелюється вплив на систему людського фактора.

Фінансова сторона придбання машин

АБА «АСТРА» тривалий час співпрацює з компанією ОТП Лізинг, яка активно фінансує напрямок продажів сільськогосподарської техніки. У рамках цього партнерства було розроблено пільгову програму фінансування аграріїв. Вона передбачає зниження відсоткової ставки (від 7% у гривні, від 0,4% в євро і 0,8% у доларах, залежно від терміну фінансування та розміру авансу). Термін фінансування — від 1 року.

Як пояснив керівник продажів для малого і середнього бізнесу «ОТП Лізинг» Юрій Кучеренко, навіть з урахуванням низьких ставок на ринку ця пропозиція є вигіднішою, адже компанія Valley як виробник цього обладнання готова компенсувати частково процентну ставку фінансування, яка пропонується аграріям. Також він додав, що обсяг авансу залежить від фінансової звітності компанії.

«Якщо компанія фінансово сильна й має можливість обслуговувати свої борги, то можемо профінансувати угоду з авансом у 20%. Також можливе підвищення авансу до 35% у гривні і до 40% у валюті. При цьому надто не заглиблюємося у фінансовий аналіз компанії. Фінансуємо її, навіть якщо це стартап або вона існує на ринку менше року і не має фінансової звітності».

Юрій Кучеренко
керівник продажів для малого і середнього бізнесу «ОТП Лізинг»

А ось керівник групи з продажу зрошувальних систем Valley АСА «АСТРА» Наталія Жільнікова виділяє кілька переваг фінансового лізингу. Це й можливість вибирати валюту фінансування, й отримання податкового кредиту на всю вартість техніки одразу після внесення авансу та підписання акта прийому-передачі техніки, а також можливість вибрати терміни проведення основних платежів (наприклад, періоди, коли ціна на продукцію найвища).


Команда Гідротуру на заводі «КВС-УКРАЇНА» у Кам'янець-Подольському

Зміни клімату не залишають вибору аграріям України і змушують шукати альтернативні рішення. Один з них  — зрошення. Ми з вами проаналізували, як працюють системи поливу в різних регіонах України і знаємо, що вихід є. Його потрібно просто знайти.

Дата: 22.01.2021 Автор: Наталя Родак Джерело: Latifundist.com
Залишити заявку на демонстрацію