Оптимізація заготівлі сіна та соломи за допомогою телескопічних навантажувачів
Заготівля сіна та соломи – один із найбільш відповідальних етапів роботи в сільському господарстві, у зв’язку з чим виникає багато запитань щодо найоптимальнішого технічного забезпечення цього процесу.
Для кого актуальний цей вид робіт?
Перш за все – для тих, хто займається тваринництвом, оскільки заготівля кормів і підстилки є обов’язковими на кожній фермі. Крім того, багато господарств тюкують солому та використовують її з іншою метою (наприклад, для опалення або роботи сушарки) чи просто продають в Україні або за кордон.
Наскільки важливі на полі під час заготівлі сіна телескопічні навантажувачі?
Під час заготівлі велику кількість сіна та соломи треба навантажувати, переміщувати, причому в дуже стислі строки, що пов’язано з погодними умовами. У цей період телескопічний навантажувач стає просто необхідним. Саме така техніка може з максимальною швидкістю навантажити тюки в полі, розвантажити їх у критому складі або зробити кагат на відкритому майданчику в два чи три поверхи. У деяких господарствах навантажувач може виконувати роль трактора, перетягуючи причіп із тюками або сіном. Таким чином, на заготівлі задіяна всього одна людина і дві одиниці техніки!
Які важливі особливості навантажувачів для заготівлі сіна?
Для переважної більшості робіт достатньо машини з висотою піднімання до 7 м (Manitou MLT-X 735 або MLT-X 737). Однак, якщо тюки складаються в кагати, то їх площа буде напряму залежати від висоти підйому навантажувача. Тому для зменшення площі складання використовують модель Manitou MLT-X 1035 або MLT-X 1040 з висотою піднімання до 10 м.
Одна із важливих особливостей навантажувача в цьому процесі – робота системи продування радіатора. Працюючи з великими об’ємами сіна/соломи, радіатор навантажувача швидко забивається рештками.
Якщо своєчасно його не чистити, збільшується ризик перегріву.
Найкращим рішенням проблеми є система очищення радіатора. На телескопічних навантажувачах Manitou вона встановлюється в стандартній комплектації; крім того, вона може працювати в автоматичному режимі (продування кожні 3 хв), що знімає залежність від людського чинника.
Варто також звернути увагу на наявність додаткової гідролінії на стрілі. Така опція дає можливість під’єднати начіпне обладнання з гідравлічною функцією (наприклад, захват).
Якщо навантажувач буде використовуватись для перевезення причепу, то слід звернути увагу на наявність поворотного фаркопу позаду. В багатьох моделях стандартна комплектація передбачає лише фіксований фаркоп.
Дуже важливою характеристикою буде максимальне тягове зусилля. На Manitou MLT-X 735 можна буксирувати причеп 16–20 т. Гальма на обох осях навантажувача також будуть давати перевагу.
Яке обладнання потрібне телескопічним навантажувачам для заготівлі сіна?
Для роботи із сіном найчастіше використовується спеціальний захват для сіна Manitou FFGR.
При роботі з тюками більшість користується звичайними палетними вилами, але набагато зручніше та швидше працювати спеціальними захватами для тюків. Захвати можуть бути кількох типів:
Для прямокутних тюків
Для круглих тюків
Для упакованих тюків
Комбіновані захвати
Використовуються для різних типів тюків, але їх вантажопідйомність буде трохи меншою.
Чи доцільно використовувати телескопічний навантажувач відразу для трьох послідовних операцій: підбирання сіна, транспортування його на місце складання і власне складання? Чи краще мати набір: навантажувач для підбирання + трактор з причепом + навантажувач для складання?
Використання навантажувача для транспортування є доцільним в умовах невеликих господарств. Враховуючи універсальність навантажувача, фермер матиме можливість уникнути додаткових витрат на використання трактора/автомобіля (амортизація, пальне та затрати на придбання техніки), а також на заробітну плату.
Водночас для великих обсягів роботи краще розділяти обов’язки. Навантажувач – це в першу чергу машина для навантаження, і це вона робить краще за будь-яку іншу техніку. Однак автомобіль або трактор може швидше переміщуватись по дорозі і буде більш ефективний. Тому, якщо виключно навантажувально-розвантажувальних операцій достатньо, щоб телескоп був задіяний постійно, краще використовувати окрему техніку для перевезення сіна і окрему для навантаження.
Якої потужності навантажувач варто мати для складання сіна на базі?
Навантажувач будь-якої потужності може працювати на складанні сіна. Більш продуктивні машини (120–140 к. с.) не дають велику перевагу при роботі з сіном, однак значно пришвидшать роботу на фермі. Але якщо потужний двигун скомбінований з продуктивним насосом для гідравліки (150–200 л/хв), то зменшити час на виконання операцій можливо, і дуже суттєво.
Чи доцільно використовувати телескопічний навантажувач для трамбування силосу? Наскільки це ефективно?
Для трамбування силосу зазвичай використовують більш важку і потужну техніку, яка за рахунок більшої площі контакту зробить трамбування швидшим та рівномірнішим. Однак за відсутності такої техніки телескопічний навантажувач цілком придатний для такої роботи (вага від 7 до 12 т). Оптимально буде використовувати більш потужні моделі (наприклад, Manitou MLT-X 840, MLT-X 961) з відвалом для силосу.
Дрозд Сергій,
продукт-менеджер
+38 (050) 324-97-76
s.drozd@astra-group.com.ua